گزارش: مجلس و تشکیل نوزدهمین وزارتخانه؛ چرا نمایندگان مخالفند؟

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، لایحه اصلاح ساختار دولت در تیر ماه سال گذشته از سوی دولت تقدیم مجلس شد که در پی آن کمیسیون مشترکی متشکل از نمایندگانی از کمیسیون‌های شوراها، اجتماعی و اقتصادی، در مجلس تشکیل شد.

  • بیشتر بخوانید:

مجلس به فوریت تشکیل وزارت میراث فرهنگی رأی نداد

لاریجانی: تشکیل وزارت میراث فرهنگی بار مالی دارد/ نمایندگان: مخالفیم

دولت در  لایحه اصلاح ساختارش قصد دارد که وزارت صنعت، معدن و تجارت را بار دیگر به دو وزارتخانه صنعت و معدن و وزارت بازرگانی تفکیک کند، همچنین تفکیک وزارت راه و شهرسازی به دو وزارتخانه جدید و نیز احیای سازمان ملی جوانان و تفکیک آن از وزارت ورزش از دیگر مطالبات دولت در این لایحه عنوان شده است.

اما تعداد دیگری از نمایندگان مجلس نیز معتقدند که باید یک وزارتخانه جدید به نام وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل شود. تعدادی از نمایندگان بر همین مبنا طرح تشکیل این وزارتخانه جدید را در قالب طرحی به هیئت رئیسه ارائه کرده  امروز پس از کش و قوس‌های فراوان، بررسی فوریت این طرح یک فوریتی در دستور کار نشست علنی مجلس قرار گرفت اما در نهایت نمایندگان مجلس به علت تأمین نشدن بار مالی این طرح، با تشکیل وزارت «وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» مخالفت کردند.

در همین زمینه، علی لاریجانی رئیس مجلس نیز امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در جریان بررسی یک فوریت این طرح، مخالفت خود را با تشکیل وزارت میراث فرهنگی اعلام کرد و گفت: این طرح دارای بار مالی بوده و با اصل ۷۵ قانون اساسی مغایر است.

بند (۱۰) سیاست‌های کلی نظام اداری، به صراحت می‌گوید که چابک‌سازی، متناسب‌سازی و منطقی‌سازی نظام اداری باید صورت گیرد، نمایندگان مخالف این طرح، در توضیح علت مخالفت‌شان با تشکیل وزارت میراث فرهنگی، اعلام کرده‌اند که تشکیل وزارت میراث فرهنگی خلاف سیاست‌های نظام اداری است؛ از طرفی برخی دیگر از نمایندگان نیز معتقدند که طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی مغایر بند (۱۶) سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تعدادی دیگر نیز آن را مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی می‌دانند و می‌گویند که تضمینی برای تأمین بار مالی آن وجود ندارد.

با توجه به اینکه یک فوریت طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز توسط نمایندگان رد شد، مجلس مقرر کرد که این طرح در هیئت‌رئیسه مورد بررسی‌ بیشتر قرار گرفته و نتیجه آن به طراحان اعلام شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم نیوز

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *