کره‌شمالی آزمایش‌های موشکی خود را تعلیق کرد/ ترامپ: اونم آرزوست!

کره‌شمالی اعلام کرد که آزمایش‌های هسته‌ای و موشک‌های دوربرد را متوقف کرده است و قصد دارد سایت آزمایش هسته‌ای خود را نیز تعطیل کند.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، خبرگزاری رسمی کره‌شمالی، امروز- شنبه- اعلام کرد که این کشور تمام آزمایش‌های هسته‌ای و موشک‌های دوربرد را متوقف کرده است و قصد دارد سایت آزمایش هسته‌ای خود را نیز تعطیل کند.

خبرگزاری رسمی کره‌شمالی تصریح کرد که این کشور در حال تغییر مسیر به سوی بهبود اقتصادی کشور است.

کره‌شمالی همچنین وعده داد، به منظور برقراری صلح در شبه‌جزیره کره و ایجاد یک شرایط بین‌المللی دلخواه برای ارتقای اقتصادی خود، با کشورهای همسایه‌اش و جامعه بین‌الملل ارتباط فعالانه داشته باشد.

این بیانیه چند روز پیش از دیدار «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی با «مون جائه‌این» رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی منتشر می‌شود. قرار است این دو رهبر در یک روستای مرزی به منظور حل و فصل بن‌بست هسته‌ای پیونگ‌یانگ، دیدار کنند.

مون جائه‌این، روز پنج‌شنبه اعلام کرد پیونگ‌یانگ پذیرفته است که خروج نظامیان آمریکایی از این شبه‌جزیره به عنوان شرط غیرهسته‌ای شدن مطرح نشود.

آمریکا حدود ۲۸ هزار نیروی نظامی در خاک کره‌جنوبی دارد و کره شمالی همواره خروج این نیروها را پیش‌شرطی برای متوقف کردن فعالیت‌های هسته‌ای ذکر می‌کرد.

در واکنش، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا از این تصمیم کیم جونگ‌اون، استقبال کرد و گفت که مشتاقانه منتظر دیدار با وی است.

انتظار می‌رود، کیم جونگ اون و دونالد ترامپ، در ماه مه یا ژوئن با هم دیدار کنند.

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *