کبگانیان

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در حاشیه جلسه ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران درباره مصوبات این جلسه اظهار داشت: در این جلسه درباره عملکرد ستاد در سه حوزه تدوین اسنادملی و سیاست، اجرایی سازی سند و پایش و رصد شاخصهای علم و فناوری گزارش‌هایی ارائه شد.

وی با اشاره به فعال شدن ارتباط وزارت علوم با این ستاد پس از ایجاد ثبات در این وزارت خانه افزود: وزیر علوم اعلام کرد  به معاونتهای ذیل حوزه وزیر برای ارزیابی پیشرفت سند نقشه جامع علمی کشور ماموریت داده است.

دبیر ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور با اشاره به گزارش دبیر هیئت عالی جذب اساتید تصریح کرد:  بر اساس این گزارش بیش از ۹۰ درصد سند مربوطه اجرایی شده و استخدام اعضای هیئت علمی تسریع یافته است. 

کبگانیان با اشاره به تدوین سند روابط علمی بین الملل جمهوری اسلامی ایران در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: تمام بندهای این سند در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حضور رئیس جمهور طرح و آخرین بند آن احتمالا در جلسه هفته آینده عنوان می‌شود .در این سند برای چالشهای موجود در علم و فناوری راهکار ارائه شده است و روابط علمی کشور ما را با خارج تسهیل میکند. دستگاه های علمی، امنیتی و وزارت خارجه در شکل گیری آن کمک میکنند.

وی با اشاره به اشتغال دانش آموختگان یادآور شد: این موضوع در حضور روسای سه قوه مطرح  شد. شورای عالی اشتغال برای عموم وجود دارد ولی ستاد درباره  اشتغال دانش آموختگان وظیفه دارد. آمار دقیقی از میزان بیکاری دانش آموختگان وجود ندارد، معاون مرکز آمار دلیل این موضوع را  مشکلات هماهنگی بین مرکز آمار و سایر دستگاهها بیان کرده است.

دبیر ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه ساماندهی نظام سنجش و پذیرش دانشجو از وظایف ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور است، افزود: پیشنهاد ما جدا شدن سنجش از پذیرش است از ۴ سال قبل بر روی این طرح کار کارشناسی کردهایم و باید در جلسه روسای ستاد سه قوه طرح شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به گزارش آمایش آموزش عالی نیز اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت گزارش رسمی مربوطه را ارائه کرده و وزیر علوم از ارائه گزارش به زودی خبر داد.

وی با اشاره به وضعیت دانشجویان دکتری تاکید کرد: نگرانی خود را نسبت به آنها به وزیر علوم منتقل کردیم. آنها بیشتر نگران منابع برای کمکهای مالی به این دانشجویان هستند که به آنها گفتیم شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند با هماهنگی دستگاههای مختلف از جمله سازمان مدیریت، وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری این مشکل را حل کند.از نظر ما تدوین آیین نامه و چگونگی حمایت از این دانشجویان مهم است. 

کبگانیان درباه میزان اجرایی شدن نقشه جامع علمی کشور توسط دستگاههای‌ مختلف نیز تصریح کرد: دستگاههای مختلف گزارشهایی از میزان اجرایی شدن نقشه ارائه کرده اند که در ستاد بررسی خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم نیوز

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *