پرونده 2 سالگی پارلمان دهم؛ از مصوبات جنجالی تا نمایندگان کم‌کار

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم ــ ۷ خردادماه ۹۷ سالگرد دوسالگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی است، مجلسی که در ۸ خرداد ۹۵ با حضور ۲۸۸ نماینده تشکیل شد و عمر آن در ۷ خرداد ۹۷ به نیمه رسید.

خبرگزاری تسنیم به‌مناسبت دومین سالگرد تأسیس مجلس دهم، در پرونده ویژه‌ای اقدامات مجلس در این دو سال را مورد بررسی قرار داد.

 

۵ گزارش از عملکرد دوساله مجلس دهم در قالب این پرونده در خبرگزاری تسنیم منتشر شد که در ذیل از نظر می‌گذرانید:  • بخش اول

نخستین گزارش مربوط به وضعیت تحقیق و تفحص‌ها در مجلس دهم و مقایسه آن با 9 دوره گذشته پارلمان بود.

تحقیق و تفحص از مهم‌ترین ابزارهای نظارتی مجلس شورای اسلامی است که با ارائه درخواست آن از سوی نمایندگان آغاز می‌شود و با بازتاب موضوع در صحن علنی مجلس و در برخی موارد، با پیگیری موضوع در مراجع قضایی خاتمه می‌یابد.

++ متن کامل گزارش: ضعف جدی مجلس در تحقیق و تفحص + آمار و جدول  • بخش دوم

گزارش منتشر شده دوم در پرونده دوسالگی پارلمان دهم مربوط به وضعیت طرح‌ها و لوایح در در دوسال ابتدایی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی یعنی از جلسه علنی نخست که در۷ خردادماه ۹۵ برگزار شد تا جلسه دویست‌وهشتم (زمان تدوین این گزارش) در پایان اردیبهشت‌ماه ۹۷، بوده است.

براساس این گزارش در این مدت 401 مورد طرح و لایحه اعلام وصول شده است که از این تعداد ۲۳۲ طرح نمایندگان، ۲ طرح شورای عالی استان‌ها و ۱۶۷ لایحه دولت بوده است.

همچنین بررسی مصوبات مجلس در دو سال گذشته نشان می‌دهد در دوسال ابتدایی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۱۰۹ قانون مصوب و به دولت ابلاغ شده است که براین اساس در این دوره از مجلس هر ۸ ساعت یک قانون به‌تصویب رسیده است.

++ متن کامل گزارش: هر ۸ ساعت تصویب ۱ قانون/ عملکرد مجلس درباره طرح‌ها و لوایح + مصوبات مهم  • بخش سوم

سومین گزارش از پرونده دوسالگی مجلس دهم به  مرور انتخابات‌های هیئت رئیسه و اعضای آن در ۳۸ سال گذشته مجلس شورای اسلامی می‌پردازد. 

این گزارش که روز ۹ خرداد ۹۷ و همزمان با انتخابات هیئت رئیسه مجلس منتشر شد، مروری دارد بر تمامی اعضای هیئت رئیسه مجلس و سمت‌های آنها از ابتدای انقلاب تا اجلاسیه سوم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی.

++ متن کامل گزارش: اعضای هیئت‌رئیسه ۳۸ سال گذشته مجلس شورای اسلامی  • بخش چهارم

گزارش چهارم در پرونده ویژه خبرگزاری تسنیم در مورد دوسالگی پارلمان دهم به بررسی بخش‌، شاخص دیگری از نحوه عملکرد نمایندگان دهمین دوره مجلس را بررسی می‌کند تا بتوان عملکرد وکلای ملت در این دوره از پارلمان را ارزیابی کرد.

در این گزارش تعداد نطق‌های هر یک از ۲۹۰ نماینده مجلس طی دو سال ابتدایی پارلمان دهم استخراج شده است و این آمار نشان می‌دهد هر نماینده در ۲۰۸ جلسه برگزار شده، چه تعداد نطق میان دستور و اضطراری داشته‌ است.

همچنین اسامی ۱۸ نماینده‌ای طی این دوسال هیچ‌گونه نطقی در مجلس نداشتند، در این گزارش قید شده است.

++ متن کامل گزارش: کدام نمایندگان مجلس طی ۲ سال هیچ نطقی نداشته‌اند + اسامی  • بخش پنجم

از آنجا که برخی طرح‌ها یا لوایح در مجلس آنچنان جنجالی و پربحث شده که خود به سوژه چند روز و گاه چند ماه رسانه‌های خبری تبدیل می‌شوند، در گزارش پنجم و پایانی این پرونده، به بازخوانی برخی طرح‌ها و لوایح جنجالی در مجلس دهم پرداختیم.

این طرح‌ها و لوایح شامل مصوبات مجلس در مورد تعیین سقف حقوق مدیران،  لوایح ۴ قلوی مربوط به FATF ،  طرح‌ مربوط به ممنوعیت بکارگیری دوتابعیتی‌ها و  طرح‌ها افزایش ۲۰ درصدی حقوق‌ها است.

 

++ متن کامل گزارش: مصوبات جنجالی مجلس دهم؛ از FATF تا دوتابعیتی‌ها

انتهای پیام/

منبع: تسنیم نیوز

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *