علی اکبر پرورش

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزرای تسنیم، ۶ دی ماه مصادف با چهارمین سالگرد ارتحال مرحوم علی‌ اکبر پرورش مبارز انقلابی و وزیر آموزش و پرورش در دوران دفاع مقدس است.

  • بیشتر بخوانید

تصویر منتشرنشده از دیدار امام خامنه‌ای با خانواده مرحوم پرورش + عکس

مرحوم پرورش از جمله السابقون انقلاب بود که رهبر معظم انقلاب در پیام تسلیت‌شان وی را " یاور صدیق انقلاب" خطاب کردند.

در این گزارش نگاهی به ادوار مختلف زندگی علی‌اکبر پرورش  داریم.

** پرورش؛ از شاگردی شهید بهشتی تا خروج از حجتیه

استاد سید علی اکبر پرورش در اول تیر۱۳۲۱ در خانواده‌ای مذهبی و متوسط در محله چهار سوق شیرازی‌های اصفهان به دنیا آمد. دوره ابتدایی و متوسطه را گذراند، سپس در رشته ادبیات فارسی در دانشگاه اصفهان دوره لیسانس را طی کرده و پس از تحصیل دوره کارآموزی دبیری در دانشسرای عالی تهران از سال ۱۳۴۵ به صورت تمام وقت در آموزش و پرورش مشغول به کار شد.

از دوره  نوجوانی و تحت تأثیر روحانیت محله پدری، پس از کسب مطالب اولیه دینی به فعالیت در مجامع دینی پرداخت. شهید آیت‌الله دکتر بهشتی که اهل همان محله بود و در قم به تحصیل و تدریس اشتغال داشت در مسافرت های خود به اصفهان با جوانان محله و شهر ارتباط برقرار می‌کرد و بدینگونه ارتباطات نزدیک اکبر پرورش با شهید بهشتی آغاز شد که این ارتباط تا هفتم تیر سال ۱۳۶۰ ادامه یافت.

سید علی‌اکبر پرورش در همه‌ این سال‌ها تلاش می‌کرد از همه شخصیت ‌های علمی، فرهنگی و سیاسی بهرمند شود. علامه جعفری، علامه طباطبایی، شهید مطهری و دکتر بهشتی از جمله این افراد بودند.

وی در موضع‌گیری‌های سیاسی خود تبعیت از ولی فقیه و حضرت امام خمینی را وظیفه همیشگی خود می‌دانست. وقتی که رییس انجمن حجتیه با بهانه اینکه "من مجتهد هستم" عملاً با امام خمینی (ره) مخالفت کرد، وی در مصاحبه شدیدی در جلسه‌ای هرگونه ارتباط با انجمن حجتیه را که پیش از انقلاب در قالب فعالیت‌های مذهبیمبارزه با رژیم را نیز در پیش گرفته بود به کلی قطع کرد.

نگارش کتاب‌های «پیامبر در مکه»، «علی در مدینه»، «پیشگامان کهف»، «ما و قرآن»، «قرآن و خطوط انفاق» و «پدیده‌ جاهلیت از دیدگاه قرآن»، حاصل بخشی از تلاش‌های وی در آن سال‌ها بود. اکثریت فعالان نهضت اسلامی در اصفهان این تلاش‌ها را مهم ترین عامل در اصفهان برای گسترش انقلاب اسلامی در اصفهان در سال‌های ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ می‌دانند.

** حضور در شبکه مخفی شهید آیت

مرحوم پرورش در طول سال‌های مبارزه با رژیم پهلوی با همه روحانیون علاقمند به امام در اصفهان علی رغم سلیقه‌های متفاوت ارتباط برقرار می‌کرد. روابط وی با حضرات آیات و حجج اسلام همچون حسین خادمی، سید جلال الدین طاهری، احمد فقیه امامی، حسن فقیه امامی، سید اسماعیل هاشمی، محمد علی صادقی، شمس‌آبادی، علی محمد اژه‌ای، سید محمد احمدی، کمال فقیه ایمانی، مهدی مظاهری، ابوالحسن بدری، احمد سالک، مهدی اژه‌ای، علی اکبر اژه‌ای، مجتبی میردامادی، عبدالله نوری، سید حسن بهشتی نژاد و… از این جمله است.

از راست: آیت‌الله مسعودی خمینی، آیت‌الله مصباح یزدی، مرحوم پرورش و آیت‌الله ری‌شهری

شهید آیت و گروهی از هم‌فکرانش در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی موفق به ایجاد یک شبکه انقلابی در میان برخی از افسران انقلابی ارتش حکومت پهلوی شده بود. این شبکه از جهت اطلاعاتی خدمات موثری برای انقلاب اسلامی انجام داد. شهید یوسف کلاهدوز(قائم مقام سپاه پاسداران انقلاب در آغاز جنگ) شهید تیمسار حسن اقارب پرست، شهید نامجو (نماینده حضرت امام در شورای عالی دفاع پس از شهید چمران) از جمله اعضای این شبکه بودند. 

مسئولیت این شبکه در اصفهان با  مرحوم پرورش بود. وی ضمن انجام وظایف محوله، در سال ۱۳۵۷  از اطلاعات این شبکه برای حفاظت از  جوانان و مردم انقلابی اصفهان استفاده ‌های فراوان برد. تعداد بسیار کم شهدای شهر اصفهان در سال ۱۳۵۷ از الطاف الهی و نتایج اقدامات این شبکه نفوذی در ارتش و ساواک و موارد مشابه بود.

در سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷دشمنان نهضت اسلامی تلاش می‌کردند به بهانه‌های مختلف، مسلمانان انقلابی را به جان یکدیگر بیاندازند. اما رهبری حضرت امام خمینی (ره) همواره با رهنمود‌های خود از افتادن پیروان خود در دام‌های دشمن و اصلی کردن مسائل فرعی جلوگیری می‌کردند. موضع‌گیری‌های اکبر پرورش در طول این سال‌ها و در تبعیت از امام خمینی(ره) در جریانات دکتر شریعتی، کتاب شهید جاوید، شهادت آیت‌الله شمس‌آبادی، باند مهدی هاشمی و آقای سید کاظم شریعتمداری از لغزش بسیاری از دوستان و شاگردانش در مسیر مورد نظر دشمن جلوگیری کرد.

استاد سید اکبر پرورش در ادامه مبارزات مردم در بسیاری از تظاهرات‌های مردم اصفهان در ماه‌های محرم و صفر از جمله تاسوعا و اربعین حسینی در مسجد جامع و میدان امام (ره) اصفهان سخنران اصلی بود. قطعنامه‌ی راهپیمایی عاشورا که حاوی اعلام عزل محمدرضا پهلوی و قطعنامه‌ اربعینی که حاوی اعلام رأی اعتماد مردم اصفهان به حضرت امام خمین  به عنوان رهبر انقلاب اسلامی و کشور بود با هماهنگی وی و شهید بهشتی تنظیم و قرائت شد. سازماندهی تظاهرات روز اربعینی که همزمان با حضور سرلشکر خسروداد فرمانده هوانیروز کل کشور در اصفهان و احتمال کشتار مردم اصفهان بود با ملاحظه همه جوانب سیاسی و نظامی و تحت نظر استاد انجام گرفت و بزرگترین تظاهرات قبل از پیروزی با موفقیت کامل در اصفهان انجام گرفت.

** «پرورش»؛ از حزب جمهوری تا وزارت آموزش و پرورش می‌شود

مرحوم پرورش بعد از پیروزی انقلاب وارد حزب جمهوری اسلامی شد. آن مرحوم درباره حضورش در حزب می‌گوید " در جلسات تبیین مواضع اعتقادی شرکت می‌کردم و حظ و بهره معنوی می‌بردم".  وی با غالب شهدای هفتم تیر روابط نزدیکی داشت و از ابتدای تشکیل حزب مسئولیت تشکیلات‌ آن را در اصفهان و استان‌های همجوار برعهده گرفت.

وی در اولین دوره مجلس شورای اسلامی از سوی مردم اصفهان به نمایندگی برگزیده شد و در هفته‌های اولیه شروع جنگ تحمیلی  از سوی مجلس شورای اسلامی جهت عضویت در شورای عالی دفاع برگزیده شد و در طول عضویت در شورای عالی دفاع ، ضمن حمایت از نیروهای مردمی بسیج و سپاه در جهت هماهنگی ارتش و سپاه تلاش کرد.

مرحوم پرورش در طول دوران ریاست جمهوری بنی صدر و در هنگامی که تنش‌های سیاسی داخلی همزمان با جنگ افزایش می‌یافت به تبعیت از حضرت امام خمینی در جهت حفظ وحدت و آرامش در تاریخ ۲۴ آذر۵۹ در مجلس می‌گوید: "ما از انقلاب همه‌مان اعتبار یافتیم. با وحدت است که می‌توانیم به انقلاب اسلامی اعتبار بدهیم. ما همه از پدر پیر انقلاب احترام پیدا کردیم، با وحدت است و با توجه با خواسته‌ای اوست که می توانیم به پدر پیر انقلاب احترام بگذاریم."

مرحوم پرورش پس از برکناری بنی‌صدر از ریاست جمهوری در خرداد ۶۰ و انتخاب شهید رجایی به ریاست جمهوری به سمت وزیر آموزش و پرورش انتخاب می‌شود. در دوره های سوم و چهارم مجلس شورای اسلامی ضمن انجام وظایف نمایندگی برای دفاع از اصول ناب اسلام محمدی (ص) و انقلاب اسلامی اقدام می‌کرد. در مجلس سوم با دفاع از نظارت استصوابی شورای نگهبان و اعلام آمادگی برای مناظره با مخالفان آن از جمله مواضع و اقدامات استاد پرورش بود.

در مجلس چهارم نیز باصبر و حوصله سیر امور فرهنگی، دینی، اداری و مالی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را در هیئت تحقیق و تفحص بررسی کرد. این گزارش زمینه تحولات اساسی و تغییر مدیریت صدا و سیما را فراهم ساخت.

وی در سال‌های بعد از ۱۳۷۵ فعالیت‌های بنیادین فرهنگی و سیاسی را دنبال می‌کرد و تصدی مسئولیت امور فرهنگی سازمان اکو و قائم مقامی دبیرکل هیات موتلفه اسلامی از جمله مسئولیت‌های پایانی عمر ایشان بود. همچنین یکی از تلاش های اساسی استاد پروش تا پیش از دوره طولانی بیماری، تلاش برای سازماندهی مجدد نیروهای پیرو خط امام و رهبری بود.

** نظر مرحوم پرورش درباره فتنه ۸۸ و نامه هاشمی رفسنجانی به رهبر انقلاب

بصیرت دهی سیاسی در فتنه ۸۸  و تاکید بر وحدت جریان های مذهبی از دیگر شاخص های حیات سیاسی مرحوم پرورش است. وی در مورد موسوی در سال ۸۸ در مصاحبه‌ای گفته بود: من به [موسوی] می‌گفتم که تند نرو، اصلا برای ایشان مناسب نبود که بیاید در انتخابات شرکت کند. اگر به عنوان یک برادر از من می‌پرسید من می‌گفتم که تو در توده مردم پایگاه نداری. بین همان هایی که تعداد رأیشان بالا است، یعنی همان مردم عادی کارگر و کشاورز. شما رأی این ها را نداری، رأی یک مشت افراد ترگل و ورگل را داری که آن هم کفایت نمی کند.

وی در مورد نامزدی موسوی در انتخابات ریاست جمهوری، می‌گوید "من به موسوی می‌گفتم که شما بی خود آمدی. مثل بیست سالی که بروز و ظهوری نداشتی همین طور ادامه می‌دادی. شاید خودش هم الان به این نتیجه رسیده باشد که کاش دنباله همان بیست سال را ادامه می‌دادم. در این بیست سال انصافاً او بروز و ظهوری نداشت البته نه این که بگوییم معصوم بود ولی اشکالاتی که داشت در این بیست سال بروز پیدا نکرد. 

مرحوم پرورش در رابطه با نامه هاشمی رفسنجانی به مقام معظم رهبری عنوان کرده بود: من آن نامه را تحت تاثیر مستقیم خانواده هاشمی و به خصوص همسر ایشان می‌دانم، آثار حرف‌های تند خانواده و اطرافیان ایشان در نامه معلوم بود، ولی آقا با مدارا با این نامه آقای هاشمی برخورد کردند که البته دلیل هم داشت، امام به آقای خامنه ای سفارش کرده بود که مراقب آقای هاشمی باشد. با شناختی که ما داریم کاملا روشن است که آقای هاشمی در این نامه خیلی تحت تاثیر خانواده شان بوده است.  

انتهای پیام/

منبع: تسنیم نیوز

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *