تیم ملی بسکتبال ایران

طرفداری- سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران، درباره اردوی این تیم در تهران صحبت کرد.

شاهین طبع پس از شروع اردوی تیم ملی بسکتبال در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت ملی پوشان اظهار کرد:

وضعیت بازیکنان خوب است. فقط دست نوید رضایی فر آسیب دید که امیدوارم چیز خاصی نباشد. در مجموع با توجه به این که بازیکنان در جریان مسابقه بودند از نظر بدنی در آمادگی به سر می برند. البته برای اینکه بازیکنان صدمه نبینند و تحت فشار نباشند تمرین ها را کنترل می کنیم و بیشتر بر هماهنگی بازیکنان تاکید داریم.

او درباره دیدار برابر قزاقستان گفت:

بازی سختی داریم. قزاقستان  تیم خوبی است. همان تیم آستانه که در باشگاه های آسیا برابرش بازی کردیم جوهره ای از تیم ملی این کشور است که خیلی خوب بود. ما بازی هایشان را دیده ایم و تنها موضوعی که در آن تردید داریم بازیکن تبعه آنها است. جری جانسون را در بازی اول نداشتند و مشخص نیست در این بازی خواهند داشت یا نه.

شاهین طبع در ادامه به برنامه های تمرینی با توجه به شرایط بازیکنان درون اردو اشاره کرد و گفت:

یک چیزی که خیلی مشهود است فضای تمرینی ما است. وقتی بازیکن جوان تر و کم تجربه تر در اردو باشد فضای تمرین متفاوت است اما با توجه به بازیکنان کنونی در اردو فضای تمرین ما کاملا متفاوت است. بازیکنان با تجربه شرایط تیم ملی را وزین کرده اند چرا که  با تجربه تر هستند و با اعتماد به نفس بیشتری کار می کنند.

سرمربی تیم ملی بسکتبال ادامه داد:

فرآیند طولانی مدت روش جدید رقابت ها باعث می شود که ما بازیکنان را از نظر کمی و کیفی حفظ کنیم. تلاش ما این است که از همه ظرفیت در بسکتبال استفاده کنیم. اکنون ما نیاز به برد داریم و بدون بهانه باید این کار را انجام بدهیم. برای این مسابقات کیفیت بازیکنان خیلی مهم است که این بازیکنان با تجربه هستند و کاملا شرایط را درک می کنند.

او درباره دعوت از بازیکنان بیان کرد:

لیست ٢٤ نفره ای به فیبا ارائه شده و ما باید از آن نفرات را انتخاب می کردیم. استعلام گرفتیم حتی با جریمه هم لیست ٢٤ نفره تغییر نمی کند. بر همین اساس باید از این لیست نفرات را دعوت می کردیم. قطعا کار که جلو برود شرایط بهتر می شود، بیشتر مراقب خواهیم بود و در پنجره های بعدی در اعلام لیست دقت بیشتری می کنیم و مراقب خواهیم بود. بازیکنی که در این پنجره نیست شانس این را دارد در پنجره بعدی مسابقه به تیم ملی دعوت شود. این نحوه جدید مسابقات فرصت خوبی در اختیار تیم ها قرار می دهد که بتوانند اتفاق ها را جبران کنند.

شاهین طبع که تا بازی های آسیایی جاکارتا سرمربی تیم ملی است درباره این تورنمنت و هدفش در آن نیز گفت:

تیم خوبی داریم که باید مدیریت شود. باید با تمرکز بالا کارمان را ادامه دهیم. واقعا چیزی برای قهرمانی کم نداریم و باید توقعمان را بالا ببریم. در بازی های اینچئون هم یک اتفاق بود که بازی با کره را باختیم و دوم شدیم. اکنون بازیکنان پخته تر شده اند اما تلاش ما این است که با تمرین منظم و همبستگی خیلی خوب مرحله به مرحله پیش بریم.

او درباره غیبت حدادی و اوشین ساهاکیان نیز بیان کرد:

حامد امروز به ایران می رسد و گفته که عصر در تمرین شرکت می کند. اوشین درگیر مشکل شخصی است و شاید در این دیدار با ما نباشد و برای بازی عراق به تیم اضافه شود.

شاهین طبع درباره بازیکنان دو رگه مثل گرامی پور و رستم پور نیز اظهار کرد:

برای آرون گرامی پور باید ٣ هزار فرانک به فیبا پرداخت کنیم. مرداد سال آینده ٢٦ ساله می شود و مشکل سربازی اش نیز حل خواهد شد. باید کارهای اداری او انجام شود. مایک رستم پور نیز به همین شکل اما با توجه به زمانی که او گذرنامه ایرانی اش را گرفته مشخص شده که او بازیکن تبعه به حساب می آید. طبق قانون فیبا تیم های ملی می توانند یک بازیکن تبعه کنند که او ایرانی کانادایی است.

شاهین طبع در پاسخ به این سوال که با توجه به پر بودن تقویم رقابتی تیم ملی بازیکنان دیگر که در اردو نیستند چطور برای بسکتبال حفظ می شوند؟ تصریح کرد:

باید تیم ملی ب واقعی داشته باشیم با سقف سنی زیر ٢٢ سال. این تیم باید مسابقه های زیادی داشته باشد و به نتیجه توجه نکند. مثلا یک حامی مالی خاص برای تیم های پایه پیدا کنیم که مخصوص این تیم ها باشد. باید این بازیکنان را برای آینده تیم ملی پرورش بدهیم.

سرمربی تیم ملی درباره دعوت نکردن از برخی بازیکن ها نیز گفت:

یکی از کارهای که انجام دادیم این بود که در پست ها تعادل ایجاد می کنیم تا برای تیم مشکل ایحاد نشود. اکنون تیم ملی بازیکن پیرامونی خوب که کمک کند، کم دارد. اگر برای اصلی ها مشکلی ایجاد شود جایگزین ها در سطح آنها نیستند. اما در برخی پست ها تراکم بازیکن داریم. به همین دلیل ما یک بازیکن در یک پست را که خوب بوده را دعوت نکردیم به جای او بازیکنی در پست دیگر که ضعف داشتیم را دعوت کرده ایم تا آن بازیکن با حضور در اردو رشد کند و بتواند پیشرفت کند و به تیم ملی کمک کند. تلاش ما ایجاد تعادل در پست ها بود.

او افزود:

باید یک سری کمپ هایی داشته باشیم که برخی بازیکنان بیایند و با تمرین های زیاد پیشرفت کنند. در همین پست ها باید تعادل ایجاد کنیم و بازیکنان را به سطح بازیکنان اصلی برسانیم.

منبع: طرفداری

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *