مقدم فر

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم،‌‌ حمیدرضا مقدم‌فر استاد دانشگاه و کارشناس مسائل استراتژیک به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ایام پیروزی انقلاب درباره تفاوت انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب‌‌های صورت گرفته در جهان اظهار داشت: پیروزی انقلاب اسلامی ایران شبیه معجزه بود و به همین دلیل با انقلاب‌‌های دیگر جهان متفاوت بود. انقلاب‌هایی که پیش از این در جهان ایجاد شده بود یا پس از یک کودتا و یا با پشتوانه حمایت‌های بیرونی و حتی دست به اسلحه بردن مردم  ایجاد شده بود.

وی با اشاره به شرایط ایران در آن زمان گفت: یک نظام سیاسی مستقر و مسلح در ایران وجود داشت و ما هم تقریبا همین شرایط را داشتیم اما رویکرد مردم و رهبری انقلاب مانند این انقلاب‌ها نبود و تفاوت‌ این انقلاب با سایر انقلاب‌ها از همین جا شروع می‌شود.

این کارشناس مسائل استراتژیک با اشاره به رویکرد امام (ره) در جریان پیروزی انقلاب اسلامی یادآور شد: امام (ره) معتقد بودند انقلاب ما باید کاملا مردمی و بدون حمایت هیچ عنصر بیرونی باشد. شعار اصلی و دکترین انقلاب، استقلال و آزادی بود. استقلال و متکی بر مردم بودن عنصر اصلی این انقلاب به شمار می‌رفت.

مقدم فرد به شرایط بین‌المللی جهان در دوران ظهور انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در مقطعی که جمهوری اسلامی پیروز شد، بلوک شرق و بلوک غرب به عنوان دو قدرت بزرگ در دنیا حاکم بودند.از یک طرف بلوک شرق؛ شوروی سابق که نظام کمونیستی و مارکسیستی بود و از طرفی دیگر لیبرالیسم و بلوک غرب در عرصه بین المللی حضور داشتند. وجه مشترک هر دو قدرت این بود که "دین افیون ملت‌هاست". یعنی با دین نمی‌شود انقلاب و حکومت داری کرد.

وی تصریح کرد: در این شرایط برای اولین بار بود که کسی مانند امام(ره) به عنوان یک رهبر الهی و دینی، رهبر این انقلاب شده و مردم از او پیروی می‌کردند. شعار و پیام این انقلاب هم کاملا متکی بر یک دین به نام اسلام و آئینی به نام قرآن بود. این مسائل، انقلاب اسلامی ایران را با سایر انقلاب‌ها متفاوت می‌کرد.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به ریشه‌‌های دینی انقلاب اسلامی تاکید کرد: با توجه به الگوهای معین آن زمان؛ پیروزی انقلابی با حضور یک رهبر دینی و حضور اقشار مختلف مردمی وقوع این انقلاب را با سایر انقلاب‌ها متفاوت کرد. هنوز هم  بعد از چهل سال، بعضی‌ها در این باره افسانه‌سرایی می‌کنند؛ "جنگ هفتاد و دوملت همه را عذر بنه/چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند". بعضی هنوز باورشان نمی‌شود و دنبال این هستند که ببینند مثلا امام(ره) احتمالا با آمریکایی‌ها بسته بود که در انقلاب پیروز شد. یا از این دست تعابیر خنده‌دار که بر هیچ منطق و سندی استوار نیست.

وی با طرح این سوال که چرا برخی چنین ادعاهایی را درباره پیروزی انقلاب مطرح می‌کنند، ادامه داد: زیرا نمی‌توانند این واقعیت را باور کنند که پیروزی این انقلاب شبیه یک معجزه بود، آنها نصرت الهی را ندیدند.انقلاب ما در معادلات و محاسبات موجود دنیا، چه در آن زمان چه در حال حاضر که سی و نه سال از پیروزی آن گذشته، نباید پیروز می‌شد و شکل می‌گرفت، ولی پیروز شد و شکل گرفت.

مقدم فر در همین زمینه افزود: مردم با دست خالی یک رژیم تا دندان مسلح را که شرق و غرب عالم به آن کمک می‌کردند، با شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» سرنگون و نظام کاملا مردم‌سالارانه و متکی بر دین به پا کردند. انقلاب اسلامی با انقلاب روسیه ،انقلاب فرانسه  و انقلاب چین متفاوت بود. یک دلیل دیگر اینکه این انقلاب اکنون در آستانه چهل سالگی است و دوام  و قوام پیدا کرده است.

این کارشناس مسائل استراتژیک با بیان اینکه پیام اغلب انقلاب‌ها بعد از چند سال محو شده , ارزش‌ها و اهداف آنها در مدت زمان کوتاهی گم شده است، یادآور شد: اگر مردم ایران سی‌و نه سال پای انقلاب خود نمی‌ایستادند، این انقلاب امروز چهل ساله نمی‌شد. آن هم با آن همه مشکلاتی که از روز اول پیروزی انقلاب وجود داشت.‌

مقدم فر با اشاره به برخی از این مشکلات تصریح کرد: زمانی‌ دیوانه‌ای مثل صدام را که همه عالم به او کمک کردند به جان ما انداختند. طولانی‌ترین جنگ در قرن اخیر را به ما تحمیل کردند.گروهک‌های‌ منافقین را تجهیز کرده و به جان ما می‌انداختند منافقین بزرگ‌ترین مسئولین نظام اسلامی رئیس‌جمهور، نخست وزیر، نماینده‌های مجلس را ترور می‌کردند. حدود هفده هزار  نفر از مسئولین گرفته تا مردم عادی سوی این‌گروهک ترور شد.

وی در همین زمینه گفت: فتنه‌های مختلفی مانند جنگ اقتصادی، تحریم‌ها، ایجاد جنگ‌های مذهبی و قومی از دیگر اقدامات آنها برای مانع تراشی در مسیر انقلاب بود.کاری نبود که علیه این انقلاب صورت ندهند.با این حال، این انقلاب امروز سی و نه ساله و چهل ساله شده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به معنی عدد چهل در معارف دینی گفت: عدد چهل در معارف دینی ما معنا‌دار و عدد مقدسی است. چهل سن بلوغ و رشد فکری است. چهل رمز امتحان است. وقتی حضرت موسی می‌خواهد قومش امتحان شود، سی روز به "کوه طور" می‌رود تا "تورات" را تحویل بگیرند. به امر الهی ده روزبه این زمان اضافه می‌شود تا چهل روز کامل شود. چهل زمان امتحان امت است.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران امروز پس از چهل سال یعنی از امتحان‌ها عبور کرده است، یادآور شد: چهل در عرصه علوم سیاسی، علوم اجتماعی و دنیا هم معنادار است. دنیا می‌داند اگر انقلابی سنش به چهل رسید و هنوز مردمش پای آن نظام ایستاده و ارزش‌هایش حاکم است، مانند یک درخت و شجره طیبیه‌ای است که ریشه در زمین دارد و شاخه‌هایش در آسمان قرار گفته لذا نمی‌توان به راحتی آن را  تکان داد.

** خطای محاسباتی دشمنان علیه ایران

  مقدم فرد با بیان اینکه پایداری و ثبات انقلاب اسلامی در این سال‌ها ثابت شده است به برخی از اشتباهات دشمنان در قبال ایران اشاره کرد و گفت: دشمنان ایران در این سال‌ها گاهی درباره انقلاب اسلامی ایران دچار اشتباه محاسباتی می‌شوند. یکی از اشتباهات آنها در حال حاضر خطاهای راهبردی و استراتژیک آنها در قبال مشکلات فعلی‌ کشور است. 

وی با بیان اینکه امروز دچار مشکلاتی نظیر، بیکاری وگرانی هستیم، افزود: مردم نسبت به این مسائل ناراحت هستند. مردم امروز به گرانی‌، بیکاری و بعضی وعده‌های محقق نشده اعتراض دارند.گاها انتظارات به حقی دارند و بعضی از مسئولین نتوانستند آن انتظارات را به جا بیاورند.این به این معنی است که مردم اعتراضات به حقی دارند، اما معاندین فکر می‌کنند حالا که مردم به دستگاه‌های اجرایی به بعضی مسئولین اعتراض دارند‌ یعنی از نظام و انقلاب رویگردان شدند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه این نوع مواجه با مسائل اخیر ایران خطای استراتژیک دشمنان محسوب می‌شود، گفت:  مردم انقلابشان را دوست دارند. در همین آشوب‌های اخیر دیدیم مردمی که برای اعتراض آمده بودند تا این فریادها را سردهند تا دیدند، شعارها دارد ضد انقلابی می‌شود، صفشان را از این افراد جدا کردند.‌ دشمنان ما در این زمینه دچار اشتباه شدند و خواهید دید مردم چگونه در ۲۲ بهمن آنها را مایوس می‌کنند.

وی با تایید این مطلب که مشکلاتی در جامعه وجود دارد به نقش دشمنان در ایجاد برخی مشکلات برای انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: همین چالش‌ها برآوردهای آنها را دچار مشکل می‌کند. اوباما گفت  "تحریم‌های خفه کننده" و "فلج کننده" و ترامپ گفت "تحریم‌های تهاجمی" باید آنقدر به این مردم فشار بیاوریم که مردم علیه انقلاب به خیابان‌‌ها بریزند. آنها آرزویشان این است و خیلی عجله دارند در این ایام شاهد چنین مسئله‌ای باشند چون از نظر آنها این چهل سالگی نباید محقق شود و از آن هراس دارند.

  مقدم‌فر در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به اصلی‌ترین چالش‌های پیش رو  انقلاب اسلامی ادامه داد: اصلی‌ترین چالش‌هایی که امروز از سوی دشمنان با آن رو به رو هستیم در دو حوزه "اقتصادی" و "فرهنگی" تعریف می‌شود. هدف  هر دو موضوع  براندازی نظام است. از نظر دشمنان این انقلاب نباید وجود داشته باشد زیرا مزاحم آنهاست و هویت آنها را به چالش می‌کشد.

وی در توضیح این مسئله گفت: چالش اقتصادی که آنها ایجاد کردند،همان جنگ اقتصادی است که آنها با تحریم ایجاد کردند. بخش دوم نیز یک جنگ فرهنگی، روانی و رسانه‌ای و در واقع یک جنگ نرم است. هدف اصلی‌شان در این دو مقوله براندازی است. هدف عملیاتی‌شان هم این است که مردم نسبت به این انقلاب مایوس و از حل مشکلات نا‌امید شوند.

کارشناس مسائل استراتژیک با اشاره به رویکرد دشمنان در این زمینه افزود: دشمنان،خودشان تحریم‌ها را درست کردند و بعد می‌گویند تحریم‌های تحریم‌کننده مردم را خفه می‌کند.در رسانه‌هایشان هم می‌گویند مردم علیه انقلاب به خیابان‌ها بریزند.BBC ، VOA و شبکه‌های اجتماعی را ببینید، یک جبهه جنگ رسانه‌ای علیه ما درست کردند و بعد خودشان می‌گویند که باید در ایران جنگ ادراکی داشته‌باشیم؛ یعنی جنگ روانی کافی نیست و باید در فهم و درک مردم اثر بگذاریم. باید بتوانیم چیزی که ما می‌خواهیم مردم درک کنند نه آن واقعیت‌هایی که می‌بینند.

وی افزود: اخیراهم که گفته‌اند جنگ ادراکی کافی نیست. باید جنگ معرفتی و شناختی ایجاد کنیم. اینکه مردم آنچه را که ما می‌خواهیم درک کنند؛ کافی نیست. باید آن چیزی را که ما می‌خواهیم و می‌گوییم باور کنند.

این استاد دانشگاه با اشاره به رویکرد امروز دشمنان در قبال نظام اسلامی گفت: راهبرد آنها این است که مردم را از این نظام ناامید کنند. این پیام را به مردم برسانند که از این نظام ناامید شوید زیرا این نظام فایده‌ای ندارد؛ لذا در تمام این سی و نه سال سابقه ندارد که تا این اندازه در دهه فجر امسال نسبت به انقلاب تهاجمی برخورد کنند. دوست ندارند چهل سالگی این نظام محقق شود.

مقدم فر با اشاره به اینکه اشتباه محاسباتی آنها این بوده است پایبندی مردم به نظام را درک نمی‌کنند، افزود: آنها متعجب بودند با این تحریم‌ها چرا مردم به خیابان نمی‌آیند. چرا کار این انقلاب تمام نمی‌شود. قطعا مردم پای انقلاب ایستادند دویست، سیصد هزار شهید دادند و پای انقلاب ایستادند؛ ولی نسبت به برخی ناکارآمدی‌ها، تبعیض‌ها ناراحت هستند و گله دارند اما این مسئله  از اینکه انقلاب و نظام را قبول داشته باشند، جداست.

وی گفت: دشمنان دچار این دست اشتباهات می‌شوند.گاهی پیام‌هایی هم می‌دهند.مثلا مقایسه‌هایی می‌کنند و در دهان‌ها می‌اندازند که گویای مظلومیت این نظام است.

** مقایسه انقلاب اسلامی با رژیم طاغوت بی‌انصافی است

مقدم فر با بیان اینکه مقایسه انقلاب اسلامی با رژیم طاغوت، بی‌انصافی است، به دستاوردهای انقلاب در ۴۰ سال گذشته اشاره و اضافه کرد: انقلاب اسلامی طی چهار دهه اخیر با وجود تمام مشکلات توقف نداشته و پیشرونده بوده است. همه این‌ها را بگذاریم کنار، اگر انقلاب اسلامی یک کار کرده باشد آن هویت دادن به مردم ایران بود. انسانیت و نفس کشیدن امروز ما با رژیم گذشته تفاوت دارد و این یکی از برکات انقلاب اسلامی است.

این استاد دانشگاه گفت: در دوران پهلوی آقای رزم‌آرا که نخست‌وزیر کشور بود، در مجلس عنوان کرد که چرا مکرراً از پیشرفت صحبت می‌کنید؟ ما ملت کودنی هستیم که حتی نمی‌توانیم لول‌هنگ (آفتابه) بسازیم. نخست وزیر این کشور در مجلس ملت ایران را اینطور تحقیر کرد؛ روشی که در قرآن کریم به فرعون نسبت داده شده است. از سوی دیگر روشنفکران، کسانی که از فرنگ آمدند، تقی زاده‌ها، آخوندزاده‌ها، فتحعلی‌زاده‌ها، میرزاملکم خان و غیره پیامشان این است که اگر ما ایرانی‌ها بخواهیم پیشرفت کنیم، باید از نوک پا تا فرق سر فرنگی شویم. شعار و پیام این دسته این است که ملت ایران که آفتابه هم نمی‌تواند بسازد، اگر بخواهد پیشرفت کند باید دست گدایی به سمت فرنگی‌ها دراز کند.

مقدم‌فر در ادامه به شیوه انتخاب رضا میرپنج به عنوان شخص اول مملکت توسط انگلیس اشاره کرد و رژیم پهلوی را یک نظام دیکتاتوری فاسد خواند. وی با اشاره به اینکه انتخاب رضا شاه براساس مصالح انگلستان بود، یادآور شد: ملت ایران در نظام دیکتاتوری فاسدی زندگی می‌کردند که شخص شاه، فاسدترین آدم‌ها بود و پدرش از او فاسدتر. انگلیسی‌ها چطور رضا شاه را انتخاب کردند؟ آنها گفتند این رضاخان میرپنج که فرمانده سپاه بود، آدم بی‌سواد اما قلدری است و به درد ما می خورد. در ابتدا قرار بود سید ضیاء به عنوان شاه معرفی شود و سلطنت کند، ولی انگلیسی‌ها رضاخان را آوردند و سلسله پهلوی را پس از قاجاریه بر سر کار آوردند. انگلستان معتقد بود که رضاخان آدم بی‌سواد و نادانی است که می‌تواند در دست ما باشد و از سوی دیگر، قلدر است و می‌تواند خواسته‌های ما را به ملت تحمیل کند. در نهایت نیز رضاخان را به دلیل گرایش به آلمان در جنگ جهانی دوم، تنبیه کرده و جزیره موریس تبعید کردند و بعد فرزندش را بر سر کار آوردند. فساد دستگاه پهلوی در خاطرات خاندان پهلوی ذکر شده است. ما ملت ایران اینگونه تحقیر شدیم.

این کارشناس مسائل استراتژیک با تأکید بر اینکه نظام سلطه خواهان از دست دادن استقلال، آزادی و دین ماست، اضافه کرد: رژیم پهلوی هیچ اراده‌ای از خود نداشت، اما امروز ما ملتی هستیم که هویت پیدا کردیم و امام(ره) حق حیات به گردن ما دارد. اگر این انقلاب و این مسیر درست نبود اینقدر بر ما مصیبت تحمیل نمی‌کردند. اگر همین امروز به آمریکا بگوییم که ما دوست داریم مانند مردم عربستان باشیم، ما تسلیم هستیم، ما نه استقلال می‌خواهیم و نه خواهان آزادی و دین هستیم و هرکاری می‌خواهید با ما انجام دهید، صبح تحریم‌ها را برمی دارند؛ ولی در این صورت ما تبدیل به چه ملتی می‌شویم؟ ما امروز افتخار داریم، امروز هویت داریم، امروز ملت ما شخصیت دارد.

** دستاوردهای نظام اسلامی طی ۴۰ سال اخیر

مقدم‌فر در ادامه به پیشرفت‌ها و دستاوردهای ملت ایران در ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب اشاره کرد و گفت: امروز ملت ایران در خیلی از موضوعات علمی صاحب رتبه‌های جهانی است. امروز دنیا متعجب است که چطور ملت ایران با این همه فشار جنگ، فضار تحریم‌ها و … توانسته در زمینه‌های مختلف از جمله نانو تکنولوژی، بیو تکنولوژی، سلول‌های بنیادی، هوا فضا، موشک و… پیشرفت کند. من خاطرم هست که پیش از انقلاب حتی در اوایل انقلاب، عموم پزشکان پاکستانی، هندی و بنگلادشی بودند. اما حالا رتبه‌های ما در جهان را ببینید. ما جزو پنج کشور دنیا در علم ژنتیک و رویان و جزو چهار کشور اول جهان در ارتوپدی، عمل‌های زیبایی و پیوند اعضا هستیم. در زمینه ایجاد و ساخت مراکز درمانی در روستاها و شهرها که الی ماشاالله پیشرفت داشته‌ایم. در زمینه ساخت داروهای درمانی نیز ما جزو ۱۰ کشور برتر سازنده داروهای بیماری‌های خاص و جزو چهار کشور برتر دنیا در بحث درمان ناباروری هستیم.

وی با اشاره به پیشرفت‌های کشور در حوزه علم و فنا‌وری گفت: در رشد و سرعت رشد علمی ما جزو کشورهای برتر آسیا محسوب می‌شویم. ایران امروز جزو هشت کشور دارنده دانش بومی هسته‌ای، هفت کشور اول در نانو تکنولوژی است و جزو ده کشور سازنده ماهواره فضاپیما هستیم. ما همان کشوری هستیم که می‌گفتند آفتابه هم نمی‌تواند بسازد.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به پیشرفت‌های کشور در زمینه دفاعی، ایران را یکی از هشت کشور برتر در زمینه قدرت نظامی دانست و افزود: امروز موشک یک سلاح بین رشته‌ای است که ساخت آن فوق‌العاده سخت است، اما در حال حاضر نه تنها این صنعت در کشور بومی شده بلکه به رشد و تکنیک‌های پیشرفته فوق‌العاده‌ای رسیده است. به همین دلیل است که دشمن از این پیشرفت و بومی شدن این دانش احساس خطر کرده و امروز به دنبال این است که این سلاح دفاعی را از ما بگیرد. ما جزو هفت کشور قدرتمند موشکی دنیا و جزو پنج کشور سازنده زیردریایی و دومین کشور سازنده اژدرهای حباب‌ساز در جهان هستیم. همچنین توان تولید انواع پهبادهای پیشرفته بومی و ساخت انواع تانک، ناوچه، هلی کوپترهای بومی و… را نیز داریم که اینها خیلی مهم است.

مقدم‌فر با بیان اینکه زمانی معضل اصلی کشور ما بی‌سوادی بود، یادآور شد: ۷۵ درصد جوان‌های ما بین ۲۰ تا ۳۵ ساله تحصیلات آکادمیک دارند. زمانی بعد از پیروزی انقلاب معضل این کشور بی‌سوادی بود، اما امروز ۷۵ درصد تحصیلات دانشگاهی داریم.

وی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهار دهه اخیر گفت: دستاوردهای سیاسی ما فوق‌العاده است. امروز یکی از نگرانی‌هایی که موجب تشدید حملات دشمن شد، دستاوردهای بیرونی ماست. امروز ما با افتخار باید بگوییم که پیام انقلاب به خیلی جاها رسیده است. زمانی ما می‌گفتیم پیام انقلاب به عراق، افغانستان، سوریه، لبنان، یمن و بحرین رسیده اما امروز پیام انقلاب به کشورهای اطراف محدود و در اینجا متوقف نشده است، بلکه امروز عمق استراتژیک جمهوری اسلامی و پیام جمهوری اسلامی به اورپا و غرب رسیده است.

این استاد دانشگاه با تأکید بر عمق استراتژیک جمهوری اسلامی ایران در جهان افزود: در اول بهمن‌ماه سال ۱۳۹۳ نامه‌ای از مقام معظم رهبری خطاب به جوانان اروپا و امریکای شمالی منتشر شد و آنها متوجه شدند که رهبر ما به عنوان یک رهبر دینی دارد با آنها به عنوان یک جوان غربی تخاطب می‌کند. همچنین در آذرماه سال ۹۴ نامه دوم مقام معظم رهبری منتشر شد و آنها فهمیدند که امروز این پیام انقلاب دارد به اروپا می‌رسد.

وی با اشاره به هدف آنها از ایجاد داعش گفت: آخرین تکنیک‌های آنها خلق داعش بود. تصور می‌کردند که با داعش می‌توانند مردم دنیا را از اسلام و مسلمان متنفر کنند، ولی امروز می‌بینند که آخرین سناریوهای آنها شکست خورده و امروز انقلاب اسلامی به خیمه معاویه نزدیک شده است. ترس و هراس آنها از این است که می‌خواهند کاری کنند ما در داخل کشور مشغول به خودمان بشویم، ولی نخواهند توانست؛ زیرا انقلاب اسلامی متوقف نیست، انقلاب پیش رونده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم نیوز

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *