مانع تراشی "سریالی" دانشگاه تهران برای نهادهای انقلابی؛ این‌بار مرکز مطالعات انقلاب اسلامی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، طی روزهای اخیر اخباری مبنی بر انحلال مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران در رسانه‌ها منتشر شد و افراد و گروه‌های مختلف نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده‌اند. مرکزی که حدود ده سال پیش به عنوان موسسه‌ای علمی، آموزشی، پژوهشی به ابتکار آیت‌الله عمیدزنجانی از روسای سابق دانشگاه تهران در این دانشگاه تاسیس شد.

پیشتر نیز مسئولان دانشگاه تهران برای بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران محدودیت‌های ایجاد کرده بودند.

بیشتر بخوانید

واکنش رئیس دانشگاه تهران به برخی شبهات درباره انتصاب"کولایی"

اقدام تأمل‌برانگیز دانشگاه تهران در قبال یک تشکل‌ دانشجویی

به گزارش تسنیم، طبق اهداف تعیین شده مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی موظف است با مسئولیت آموزشی، پژوهشی علاوه بر  انجام کارهای پژوهشی در حوزه تبیین و دفاع از انقلاب اسلامی، با راه‌اندازی گروه‌ها، دوره‌های آموزشی و جذب دانشجو و اساتید برجسته، ضمن تربیت نیروی متخصص در شرایطی که پژوهشکده‌ها و اندیشکده‌های سرمایه‌گذاری شده از سوی صهیونیستها و دشمنان انقلاب به دنبال شبهه‌افکنی و القائات مختلفی درباره انقلاب اسلامی هستند  با حضور پژوهشگران برجسته علمی علاوه بر فعالیت در بعد ایجابی در بعد سلبی با تهاجمات علمی، فکری و شبهه‌افکنی‌ها و تردید‌افکنی‌هایی مقابله کند.

هر چند این مرکز طی سال‌های گذشته علیرغم سختی‌های موجود در نظام بوروکراسی دانشگاه‌ها، آموزش عالی و اداری استخدامی کشور توانسته‌ است ۱۳ پست هیئت علمی آموزشی از دانشگاه تهران و سازمان استخدامی کشور اخذ کند اما  امروز به دلیل کارشکنی‌های متعدد مسئولان دانشگاه تهران آینده‌ای خوبی برای آن پیش بینی نمی‌شود.

در حالیکه طبق اساسنامه مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران، هرگونه تغییر در اساسنامه مرکز منوط به پیشنهاد شورای سیاستگذاری مرکز و تصویب در هیئت امنا دانشگاه است، مسئولان دانشگاه تهران طی سال‌های اخیر ضمن عدم صدور احکام شورای سیاستگذاری، اساسنامه مرکز را بدون اطلاع شورای‌سیاستگذاری به شکل غیرقانونی در هیئت‌رئیسه دانشگاه تهران تغییر دادند و اخیرا نیز در اقدامی خلاف قانون تصمیم بر تغییر رئیس مرکز و انحلال این موسسه گرفتند.

بسیاری از افراد علت تغییر رویکرد دانشگاه تهران به این موسسه را حاصل حضور افراد مسئله‌دار و ذی‌نفوذ در مدیریت دانشگاه تهران می‌دانند، به طوریکه مدیریت دانشگاه تهران طی سه سال اخیر کارشکنی‌های متعددی در قبال فعالیت‌‌های آموزشی و پژوهشی مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی از خود نشان داد.

سلب جنبه آموزشی مرکز در اساسنامه جدید، تنزل جایگاه و تبدیل آن به یک مرکز پژوهشی زیر مجموعه یک دانشکده
تبدیل آن از یک مرکز عالی و موسسه نوع ۱ زیر نظر مستقیم رئیس‌ دانشگاه  به یک مرکزی زیر مجموعه معاونت یک دانشکده، حذف اعضای پیوسته و رسمی مرکز از اساسنامه، بلاتکلیف و سرگردان کردن اساتید فعلی پیوسته آن و پیش بینی اعضای وابسته برای آن از خارج مرکز(دانشکده‌های دیگر) به معنی انحلال و نابودی این مرکز علمی است.

 نابودی هویت مستقل تنها مرکز آموزشی پژوهشی انقلاب اسلامی با تابلوی انقلاب اسلامی در حالی از سوی مسئولان دانشگاه تهران صورت می‌گیرد که تشکل‌های دانشجویی این دانشگاه به خصوص بسیج دانشجویی دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران نیز طی ماههای اخیر با محدودیت‌های متعددی برای فعالیت در این دانشگاه از سوی مسئولان دانشگاه تهران مواجه شدند.

تصاویر اساسنامه مرکز مطالعات انقلاب اسلامی که در سال ۸۶ به تصویب هیئت رئیسه دانشگاه تهران رسید

انتهای پیام/

منبع: تسنیم نیوز

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *