فهرست شرکت‌کنندگان در کنگره سوچی

سازمان‌دهندگان برگزاری کنگره گفت‌وگوهای ملی سوریه در بندر سوچی روسیه، فهرست طرف‌های شرکت‌کننده در این نشست را اعلام کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیاالیوم، سازمان‌دهندگان کنگره گفت‌وگوهای ملی سوریه، در بندر سوچی در روسیه اعلام کردند که هیات دولت سوریه به ریاست «فاروق عرنوس» مشاور وزیر خارجه این کشور برای حضور در این نشست دعوت شده‌ است.

خبرگزاری «اینترفکس» روسیه، روز گذشته به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد، «بشار الجعفری» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل که معمولا ریاست هیات اعزامی کشورش به مذاکرات صلح را بر عهده دارد، در کنفرانس سوچی حضور نخواهد داشت.

سازمان‌دهندگان برگزاری کنگره سوچی تصریح کردند، مدعوین به این نشست که بیش از هزار و ٦٠٠ نفر هستند، به نمایندگی از همه جریان‌ها، اقشار و گروه‌های سیاسی سوریه در آن حاضر خواهند شد.

براین اساس، ٩٤.٥ درصد از شرکت کنندگان سوری در کنگره سوچی را اعراب تشکیل می‌دهند، البته نمایندگانی از کردها، ایزدیان، ارمنیان، ترکمن‌ها و غیره نیز در این نشست حاضر هستند.

نمایندگانی از مجلس ملی سوریه و احزاب اصلی این کشور همچون حزب «البعث» و  حزب «سوسیالیست» و همچنین شخصیت‌های برجسته‌ای از ادیان مختلف سوریه، سرشناسان قبایل و نمایندگان سندیکاهای کارگری، در کنگره حضور دارند.

همچنین برخی گروه‌های مسلح سوری که به توافق‌های آشتی با نظام دمشق پیوسته‌اند، در این کنگره نمایندگانی دارند. از آغاز عملیات مبارزه با تروریسم، حدود ٢٣٠ گروه‌ مسلح، داوطلبانه سلاح‌های خود را به دولت سوریه تحویل دادند.

٣٠٠ نفر نیز به نمایندگی از معارضان سوری در خارج، در کنفرانس سوچی شرکت خواهند کرد.

به عنوان ناظر از سازمان ملل متحد نیز اعضای دائم شورای امنیت، مصر، عراق، لبنان، عربستان، اردن و قزاقستان به این کنگره دعوت شده‌اند.

قرار است این مذاکرات بر محور تشکیل کمیته قانون اساسی برای آغاز اصلاح قانون اساسی سوریه متمرکز شود.

نمایندگی روسیه در این کنگره را «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه‌ این کشور برعهده خواهد داشت.

طبق اعلام دفتر رسانه‌ای «استفان دی‌میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، وی نیز در کنگره سوچی حضور خواهد یافت.

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *