عضو شورای شهر تهران اعلام کرد: حفظ باغات نیازمند عزم جدی است.

به گزارش ایسنا، سید آرش حسینی میلانی عصر امروز در سی و پنجمین جلسه کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی مشاور مطالعات برنامه حفاظت و صیانت از باغات کن گفت: انتظار داشتیم مشاور طرح، اطلاعات دقیق‌تری از جمله اینکه برای حفظ باغات کن و تبدیل آن به پارک به چه میزان آب نیاز است، وضعیت روخانه کن چگونه است و وضعیت آب‌های زیرزمینی آن به چه میزان است، ارائه دهند.

وی با بیان اینکه برای حفاظت و صیانت از باغات کن مسئله اصلی آب است، اظهار کرد: باید در این باره مطالعات تکمیلی انجام شود تا اطلاعات جامعتری به دست بیاید.

رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با طرح این سوال که اگر بودجه سال آینده شهرداری تهران ۱۷ هزار میلیارد باشد، باید مشخص شود چند درصد از آن بودجه مختص به مسئله محیط زیست و سرمایه‌گذاری در این حوزه است، تصریح کرد: هم‌اکنون برای توسعه فضای سبز تهران بودجه‌ای ۴۰۰ میلیارد تومانی وجود دارد که این میزان باید افزایش یاید.

حسینی میلانی با تاکید بر اینکه تهران از ظرفیت زیست پذیری‌اش عبور کرده است، خاطرنشان کرد:  بر اساس اعلام سازمان حفاظت از محیط زیست تهران در سال ۷۵ از  ظرفیت اکولوژیکی خود عبور کرده است و این در حالی است که استاندارد فضای سبز تهران کمتر از  سرانه جهانی است.

وی ادامه داد: بیش از یک قرن پیش در شهر نیویورک، سنترال پارک ساخته می‌شود که به میراثی برای آیندگان تبدیل شده است. هم اکنون نیز در شهر تهران ما نیازمند اراده و عزم جدی برای حفظ باغات هستیم همانطور که در حفاظت از پارک پردیسان شهرداری پیشقدم شده است.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه ما در پروژه‌های محیط زیستی شهر تهران نیازمند تجدیدنظر در سهم اعتباری هستیم، گفت: براساس تحقیقات صورت گرفته موضوع محیط زیست هم اکنون اولویت اصلی شهر تهران و آلودگی هوا معضل اصلی و نخست شهروندان تهرانی است که باید برای حل و فصل مسایل آن نیز بودجه کافی  تخصیص داده شود.
حسینی میلانی با بیان اینکه حفاظت و صیانت از باغات کن همچون پروژه ای عمرانی نیازمند مطالعات ارزیابی اثرات اجتماعی است، عنوان کرد: حدود ۱۳ هزار نفر در آن منطقه زندگی می‌کنند و باید بررسی شود که میزان گرایش های موافق و مخالف چگونه است و با کمک جامعه شناسان و شهرسازان تلاش کرد تا به فرمولی برای دستیابی به توافق اجتماعی به دست بیاید.
وی با بیان اینکه باید اقتصاد محیط زیست را در تصمیم گیری‌های خود لحاظ کنیم، یادآور شد: در صورت کمی سازی خدمات اکولوژیکی این پروژه می‌توان نسبت فایده به هزینه آن را واقعی کرد.
رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در پایان خاطر نشان کرد:  توسعه و حفاظت از فضای سبز نیازامروز جامعه ماست و در به این خاطر باید به راهکار و فرمولی مبتنی بر مشارکت مردم ،همراه با توافق اجتماعی و  کمترین تنش دست یافت.
انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *