طرح «اعاده اموال نامشروع»|غرضی: بدنه اجتماعی کشور همواره دنبال عدالت‌گستری است

سید محمد غرضی وزیر دولت سازندگی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم درباره طرح مجلس برای"اعاده اموال نامشروع مسئولان" ضمن ابراز امیدواری برای رای‌آوری این طرح اظهار داشت: این طرح راه طولانی در پیش دارد زیرا در طول ۴۰ سال گذشته مسئولیت‌ها، افراد و قوانین تغییر کرده است. این اموال و اعتبارات دست به دست شده لذا انرژی زیادی باید صرف شود.

بیشتر بخوانید

جزئیاتی از چرایی و چگونگی طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان

طرح «اعاده اموال نامشروع» |چه‌کسانی با این طرح مخالفند؟

وی با بیان اینکه اقدام به تهیه این طرح، اقدام خوبی است، یادآور شد: در دهه ۳۰ نیز مشابه چنین بحثی مطرح شد و شعار "از کجا آورده‌اید؟"مطرح شد اما ناگهان پس از آن شعار  به "کجا می‌برید؟" آمد، چون بسیاری از امکانات را از کشور خارج کرده بودند. 

این مسئول سابق با اشاره به اینکه روندهای تبعیض آمیز در تمام دنیا وجود دارد در ایران هم هست، خاطرنشان کرد: متاسفانه قوانین تبعیض‌آمیز و اختیاراتی بعضا قانونی و بعضا اجتماعی که یک عده به دست می‌آورند، انرژی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را می‌گیرد.

غرضی با بیان اینکه بدنه اجتماعی ایران طی دویست ساله گذشته خواهان عدالت‌گستری است اما ستادها خواهان این نیستند و بعضا شیطان در جلد آنها می‌روند، به دلایل برخی مخالفان این طرح اشاره کرده و گفت: مخالفان ممکن است به نتیجه رسیدن آن را مد نظر داشته باشند و اینکه این طرح نیز مانند مسئله‌ حقوق‌ها و زمین‌های نجومی فقط انرژی بگیرد. برخی هم ممکن است مانند عده‌ای که گفتند ما "مامور انقلاب هستیم و حق‌مان است بهره برداری کنیم" چنین اعتقادی داشته باشند.  برخی از مسئولان از نظر اعتقادی استفاده از امتیاز را حرام نمی‌دانند.من با برخی صاحبان امتیاز که بحث می‌کردم، می‌دیدیم این گونه موارد را هدیه و صله می‌دانند.

وی با اشاره به اینکه طی چند دهه اخیر به طور مفصل موضوع ربا را بررسی کرده‌ام، گفت: در جریان این بررسی‌ها احساس کردم از نظر برخی ربا خیلی هم حرام نیست. البته نظر و پسماند فکری همه افراد را نمی‌توان فهمید، انشا‌الله همه مسلمان واقعی باشیم.

غرضی خاطرنشان کرد: اگر کسی از اقتدار حکومتی، سیاسی و امتیازات حکومتی مال بیاندوزد حتما در درگاه الهی نقره داغ می‌شود. موارد زیادی از این مسئله را قبل و پس از انقلاب دیدم. قطعا مالی که حکم خدا بر آن ساری و جاری نباشد به خیر و برکت نمی‌رسد و برای صاحب آن  قل و زنجیری در دنیا می‌شود.‌

وی در توصیه‌ای به مجلس گفت:  به عنوان یک گزارش‌گر که مدتی مسئولیت داشته‌ام به آنها می‌گویم خداوند بشر را آفرید و در آفرینش تبعیض نگذاشت، شما در اداره کشور خدایی عمل کنید، تبعیض نگذارید که گرفتار می‌شوید.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم نیوز

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *