آلمان - جام جهانی 2014 برزیل - جام جهانی 2018 روسیه - قهرمانی آلمان

طرفداری– در هفتم جولای سال ۱۹۸۵ قهرمانی فراموش نشدنی بوریس بکر، نوجوان ۱۷ ساله آلمانی در رقابت های تنیس ویمبلدون بسیار غافلگیر کننده و خبر ساز شد، اما بی تردید مهم تر از این عملکرد فوق العاده تکرار قهرمانی این رقابت ها توسط بوریس بکر در سال بعد از آن بوده است. قهرمانی شکوهمندی که با شکست ایوان لندل تنیسور بزرگ اهل جمهوری چک در فینال به دست آمد و سبب گردید بوریس بکر در آسمان دنیای تنیس به ستاره ای ماندگار تبدیل شود.

قهرمانی تیم ملی فوتبال آلمان در رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ همانند قهرمانی بوریس بکر جوان هر چند چندان غافلگیرکننده نبود، اما برای دوستداران فوتبال آلمان بسیار شورانگیز و مهیج بوده است. چون مانشافت در مرحله نیمه نهایی با نتیجه تاریخی و عجیب ۷-۱ موفق به شکست برزیل بزرگ، میزبان رقابت ها شد و در فینال نیز با یک بازی حساب شده، لیونل مسی و یارانش را از پیش رو برداشت. در حقیقت پیروزی در فینال ماراکانا و کسب عنوان قهرمانی جام جهانی در خاک آمریکای جنوبی به عنوان اولین تیم اروپایی، افتخاری بسیار بزرگ است که هرگز فراموش نخواهد شد.

حال در آستانه رقابت های جام جهانی ۲۰۱۸، آلمان به عنوان مدافع عنوان قهرمانی در حال آماده سازی خود جهت کسب ستاره پنجم است. ماموریتی که تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد، چون در راه رسیدن به عنوان قهرمانی جزئیاتی که شاید نتوان چندان کنترلی بر آنها داشت، بسیار تعیین کننده خواهند بود. با این وجود حداقل از دید دوستداران فوتبال آلمان پنج دلیل و واقعیت وجود دارد که امید آنها برای موفقیت در این عملیات غیرممکن و کسب ستاره درخشان پنجم را افزایش می دهد.

یک- ستاره های جوان تهاجمی

در فاصله بین دو جام جهانی دو بازیکن جوان فوتبال آلمان توانسته اند همه توجهات را به سمت خود جلب کنند و حال این دو بازیکن در روسیه از این فرصت برخوردار خواهند بود که به ستاره هایی حقیقی تبدیل شوند. زوج تهاجمی هیجان انگیز تیمو ورنر و لروی سانه، دو بازیکن ۲۲ ساله تیم های لایپزیش و منچسترسیتی که در شهرهای اشتوتگارت و اسن به دنیا آمده اند، یکی از گلزنان برتر بوندس لیگا و دیگری ستاره تازه طلوع کرده در فوتبال جزیره. در بازار نقل و انتقالات فوتبال برای ورنر و سانه به ترتیب ارزشی در حدود ۶۰ و ۹۰ میلیون یورو در نظر گرفته شده است، اما جام جهانی داستان قهرمانانی است که می دانند برای برای برآورده نمودن انتظارات نباید به چنین تخمین هایی توجه چندانی داشته باشند.

دو- مارکو رویس

موضوعی که ورنر و سانه هنوز مجبور به اثبات آن هستند، مارکو رویس با عملکرد خود بارها آن را به نمایش گذاشته است. بازیکنی که همواره تورنمنت های مهم را به دلیل آسیب دیدگی از دست داده و تنها حضور در رقابت های یورو ۲۰۱۲ را تجربه کرده است. در صورتی که مارکو رویس از آمادگی لازم و شرایط جسمانی ایده آل برخوردار باشد، بی تردید به گزینه ای غیر قابل چشم پوشی برای حضور در ترکیب اصلی مانشافت بدل خواهد شد. موضوعی که برای دوستداران فوتبال و به خصوص طرفداران مانشافت اتفاق بسیار ویژه ای خواهد بود.

یوآخیم لوو سرمربی آلمان نیز به نظر نقش ویژه ای برای مارکو رویس در رقابت های جام جهانی ۲۰۱۸ در نظر گرفته است:

رویس از استعدادی ویژه، هوش بالای بازی و توانایی خاصی برخوردار است. من امیدوارم که وی این مرتبه دچار مصدومیت نشود، چون می تواند کمک تاثیرگذاری برای ما باشد.

سه- پویایی و دینامیک بیشتر در خط دفاعی

در جام جهانی ۲۰۱۴ چیدمان استاندارد خط دفاعی آلمان از بازیکنانی نظیر لام، هوملس، بوآتنگ و هوودس تشکیل شده بود. این بازیکنان بیشتر ساختاری ایستا و استاتیک را در خط دفاعی تشکیل می دادند که از بین آنها تنها فیلیپ لام در فاز تهاجمی شرکتی محدود داشت. با وجود چنین چیدمان محافظه کارانه ای در خط دفاعی، مانشافت در جام جهانی گذشته به هدف اصلی خود رسید. برای جام جهانی روسیه اما بازیکنانی نظیر کیمیش، رودیگر، زوله، هکتور و پلاتن هارت به خط دفاعی اضافه شده اند که به خصوص در کناره ها پویایی بیشتری به آن خواهند افزود. وجود چنین بازیکنانی می تواند سبب در نظر گرفته شدن برخی تغییرات توسط کادر فنی در نحوه بازی مانشافت به ویژه در فاز تهاجمی شود. سال گذشته نیز این بازیکنان در قهرمانی آلمان در جام کنفدراسیون ها تجربیات مهمی اندوخته اند.

چهار- توماس مولر

توماس مولر فصل گذشته در اواخر دوران حضور کارلو آنچلوتی روی نیمکت مربی گری بایرن مونیخ دوره ای تلخ را تجربه نمود. وی در اکثر بازی های مهم در ترکیب اصلی تیم قرار نمی گرفت و به بازیکنی نیمکت نشین بدل شده بود. آمار گل های زده مولر نیز در این زمان بسیار کاهش یافته بود. در مجموع توماس مولر در این دوران نقشی در برنامه های این سرمربی ایتالیایی بر عهده نداشت. با برکناری آنچلوتی و آمدن یوپ هاینکس شرایط به نفع توماس مولر تغییر یافت و او باز هم نقش مهمی در قهرمانی بایرن مونیخ در بوندس لیگا بازی کرد. حال دوستداران فوتبال آلمان از توماس مولر انتظار دارند که با ژن خاص جام جهانی خود بتواند اختلاف ها را رقم بزند. میروسلاو کلوزه برترین گل زن تاریخ رقابت های جام جهانی در تمجید از توماس مولر هم بازی سابق خود می گوید:

توماس در دو جام جهانی اول خود پنج گل به ثمر رسانده است، همانند من در جام های جهانی ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶٫ از نظر من او می تواند در روسیه ده گل به ثمر رساند. او علاوه بر برخورداری از ضربات آخر دقیق، در بازی تیمی نیز بسیار فعال است. از نظر من توماس فوق العاده است.

پنج- جاه طلبی استراتژیک تیمی

یوآخیم لوو سرمربی مانشافت به تازگی مدعی شده:

نیازی نیست که من انگیزه و جاه طلبی را به تیم بیفزایم. جاه طلبی و انگیزه تیم بعد از قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۴ از بین نرفته است.

اولیور بیرهوف مدیر ورزشی مانشافت نیز در همین زمینه معتقد است:

همه بازیکنان از انگیزه زیادی برای حضور در تیم ملی و جام جهانی برخوردار هستند. همه می خواهند به افتخاری بزرگ دست یابند. جام جهانی بسیار دشواری خواهد بود، چون همه می خواهند ما را شکار کنند و به نحوی مانعی در راه ما ایجاد کنند. ما تنها در صورتی موفق خواهیم شد که انگیزه و تمرکز خود را تا آخرین لحظه از دست ندهیم.

 

الیور بیرهوف در واقع همانند سایر اعضای کادر فنی مانشافت همواره با هشدارهای خود به دنبال بالا نگه داشتن انگیزه و به هم نخوردن تمرکز بازیکنان برای رسیدن به هدف اصلی بوده است. البته صحبت های زننده گل قهرمانی آلمان در رقابت های یورو ۱۹۹۶ به نوعی هیجان دوستداران مانشافت برای شروع رقابت های جام جهانی و موفقیت در عملیات غیر ممکن اما جذاب دفاع از عنوان قهرمانی را افزایش خواهد داد.

منبع: طرفداری

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *