حمایت یک مقام دولتی از طرح «اعاده اموال نامشروع»

حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری و مشاور وزیر کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به سوالی درخصوص طرح «اعاده اموال نامشروع» با موضوع شفافیت اموال مسئولان، گفت: این طرح باید در دستور کار جدی نمایندگان قرار گیرد. ثروت اندوزی و قایم‌کاری در جمهوری اسلامی معنایی ندارد؛ اساسا این کار موجب بی‌اعتمادی بین مردم می‌شود و ما از این طرح حمایت می‌کنیم که در غیر اینصورت مال مردم خورده می‌شود و ظلم و ستم فزونی می‌گیرد.

وی افزود: ما بارها در منبرها درباره این مسئله صحبت کردیم،‌ همه ما می‌دانیم کشور با مشکلاتی روبرو است که در این بین رسیدگی به این موضوع می‌تواند اعتماد عمومی را ایجاد کند.

رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری تاکید کرد:‌ همه باید در این مسئله پای کار باشند، نهادهای اجرایی،  قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی ما به صورت جدی به این قضیه ورود کنند و بدانند که همه مردم آنها را حمایت خواهند کرد.

  • بیشتر بخوانید
  1. بازبینی اموال ۱۵ هزار مسئول ایرانی از ابتدای انقلاب؛ "نامشروع‌ها" به بیت‌المال برمی‌گردد

  2. یک‌گام بزرگ برای عدالت

  3. سخنگوی کمسیون حقوقی: طرح «اعاده اموال نامشروع» موجب افزایش اعتماد مردم می‌شود

  4. باید مانع قانون‌گریزی برخی مسئولان شد

  5. بررسی طرح اعاده اموال نا‌مشروع مسئولان پیش از پایان سال در مجلس

حجت‌الاسلام با بیان اینکه غفلت و کوتاهی در این مسیر از یک سو منجر به حاشیه امن برای مدیران سوء استفاده‌گر از مقام خود می‌شود و از سوی دیگر منجر به بیت المال دزدی و ایجاد رانت اطلاعاتی می‌شود،‌ تصریح کرد:‌ برخی از افراد با رانت و از این دست مسائل به ثروت‌های کلانی رسیده اند که گاها این ثروت‌ها هم از مسیر درست بدست نیامده و نیاز است در این باره هم به جد مورد رسیدگی  قرار گیرد.

به گزارش تسنیم، دوم اسفندماه سال جاری بود که رسانه‌ها طرح ۲ فوریتی «اعاده اموال نامشروع مسئولان» که توسط جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تدوین شده را بر  روی خروجی‌ها خود قرار دادند تا در نهایت در صورت تصویب آن هیئتی متشکل از نهادهای نظارتی، امنیتی و قضایی وظیفه بررسی اموال مسئولان در دهه‌های گذشته را در دستور کار خود قرار دهند و پس از بررسی‌ها درصورت حصول اطمینان از نامشروع بودن این اموال، آنها را به بیت المال باز گرداند.

این طرح دو فوریتی برپایه اصل ۴۹ و ۱۴۲ قانون اساسی تدوین شده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم نیوز

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *