اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی -مشهد

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، جلسه پیگیری اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

جهانگیری در این جلسه با تاکید بر اینکه سازوکار اجرای طرح اشتغال روستایی باید به صورت کاملا شفاف و روشن و از طریق سامانه باشد تا راه‌های تخلف و سوء استفاده بسته شود،گفت: طرح ۱٫۵ میلیارد دلاری که از منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و مناطق محروم کشور اختصاص داده شده و زمینه استفاده از رانت در این طرح وجود دارد، لازم است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بانک‌ها و دستگاه‌های مرتبط ضمن مراقبت کافی، با حساسیت فراوان نحوه اجرای طرح را رصد کنند.

وی با تاکید بر اهمیت سرعت بخشیدن به روند بررسی و تصویب طرح‌های متقاضی دریافت تسهیلات خاطرنشان کرد: روند بررسی طرح‌ها و پرداخت تسهیلات باید با حداکثر سرعت و در عین حال سنجیده و با دقت انجام شود و به‌خصوص در مواردی که واحدهای تولیدی متقاضی سرمایه در گردش برای طرح‌‌های کوچک و روستایی هستند، نباید زمان زیادی صرف بررسی و تصویب شود.

معاون اول رئیس جمهور  روند تدوین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرای طرح اشتغال روستایی را رضایت بخش دانست و افزود: در اجرای  این طرح باید ضمن استفاده از تجربیات مثبت دوره‌های گذشته،‌ مراقبت کافی انجام شود تا خطاها و اشکالاتی که در گذشته وجود داشته تکرار نشود.

جهانگیری افزود: موضوع اشتغال همواره در همه دولت‌ها موضوعی مهم بوده و در همه دوره‌ها طرح‌های کوتاه مدتی که سریعتر منجر به ایجاد اشتغال شود در دستور کار دولتها قرار گرفته،‌ اما گاهی برخی از این طرح‌ها با آسیب‌هایی همراه بوده که ما باید از این تجربیات استفاده کنیم تا خطاهای گذشته تکرار نشود.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه سقف تسهیلات در اجرای طرح اشتغال روستایی باید متناسب با اقتصاد روستاها تعیین شود،‌ تصریح کرد: باید تلاش کنیم تا تعداد واحدهای تولیدی و صنعتی بیشتری بتوانند در قالب این طرح راه‌اندازی شوند و با اجرای این طرح در روستاها و مناطق محروم توسعه و تحول صورت گیرد.

رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اهمیت نظارت و دقت در اجرای طرح اشتغالزایی روستایی را در تمام مدت اجرای طرح و حتی پس از پرداخت تسهیلات به متقاضیان مورد تاکید قرار داد و گفت: لازم است حتی پس از پرداخت تسهیلات نظارت وجود داشته باشد تا از عملکرد مناسب متقاضیان در نحوه بکارگیری تسهیلات اطمینان حاصل شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر واحدهای تولیدی بزرگ و صاحب برند تشویق شوند که در این طرح مشارکت کنند، واحدهای تولیدی و صنعتی کوچک می‌توانند در مناطق روستایی و عشایری به عنوان زیرمجموعه واحدهای تولیدی بزرگ فعال شوند تا ضمن اطمینان از بازار فروش محصولات، شاهد برندسازی در کشور نیز باشیم.

 جهانگیری از استانداران سراسر کشور خواست با جدیت هر چه بیشتر پای اجرای طرح اشتغال روستایی بایستند و گفت: لازم است مسئولین اصلی اجرای این طرح، جلساتی را با مدیران استان‌ها و شهرستانهای مختلف کشور برگزار و ضمن توجیه آنها، جزئیات و الزامات اجرای این طرح را اطلاع رسانی کنند.

در این جلسه که وزرای جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند، نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی از برنامه توسعه اشتغال روستایی و عشایری ارائه کرد و به تشریح نحوه توزیع منابع، آموزش و مکانیسم‌های ضمانت در اجرای این طرح پرداخت.

وی افزود: در این طرح بانک‌های عامل پست بانک، بانک کشاورزی، بانک توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید مشارکت دارند و تاکنون ۵۰ هزار نفر متقاضی در سامانه مربوطه ثبت‌نام کرده اند که از این تعداد درخواست‌های بیش از ۸۰۰۰ نفر مورد بررسی قرار گرفته و طرح ها که عمدتاً‌ در بخش کشاورزی و صنایع دستی است در حال بررسی و در دست اقدام است.

مدیران عامل بانک‌های کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید نیز در این جلسه با اشاره به برگزاری جلسات مستمر برای برنامه‌ریزی در جهت اجرای طرح اشتغال روستایی،‌ از هماهنگی‌های صورت گرفته برای اجرای این طرح و آمادگی کامل برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان خبر دادند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم نیوز

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *