تلاش عربستان برای اعزام ارتش عربی به سوریه، با هدف مقابله با نفوذ ایران

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در یک کنفرانس خبری گفت: ما از ابتدای آغاز بحران سوریه یعنی در سال ۲۰۱۱ درباره ارسال نیرو به سوریه با آمریکا در حال مذاکره هستیم و پیشنهاد اعزام نیرو به عنوان بخشی از ائتلاف بزرگ‌تر بین‌المللی مساله جدیدی نیست.

به گزارش ایلنا به نقل از اکسپرس بریتانیا، عربستان سعودی گفته می‌خواهد ارتش عربی را برای جایگزینی نیروهای آمریکا در سوریه به عنوان بخشی از تلاش واشنگتن در جهت ایجاد ثبات در کشورهای جنگ‌زده گسیل کند اما این حرکت می‌تواند با توجه به بر هم زدن توازن قوا در منطقه منجر به تشدید تنش‌ها شود. 

بر اساس این گزارش، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی بعد از گزارشی که واشنگتن پست منتشر کرد و گفت رییس‌جمهور آمریکا از کشورهای عربی از جمله عربستان، امارات و قطر خواسته میلیارد‌ها دلار کمک کنند و نیرو‌هایشان را به سوریه بفرستند، واکنش نشان داد. 

الجبیر در یک کنفرانس خبری گفت: «ما از آغاز بحران سوریه یعنی در سال ۲۰۱۱ درباره ارسال نیرو به سوریه با آمریکا در حال مذاکره هستیم.»

وی گفته پیشنهاد اعزام نیرو به عنوان بخشی از ائتلاف بزرگ‌تر بین‌المللی مساله جدیدی نیست. ما این پیشنهاد را به دولت قبلی آمریکا داده بودیم که اگر آمریکا بخواهد نیرو اعزام کند، سعودی‌ها در کنار دیگر کشور‌ها نیرو‌هایشان را به عنوان بخشی از این برنامه اعزام خواهند کرد. 

این رسانه بریتانیایی نوشت: «این اخبار در حالی منتشر شده که آمریکا حمله‌ای را علیه بشار اسد کلید زده است. اما این حمله به طور اعجاب‌آوری علیرغم ادعاهای ترامپ مبنی بر اجرای کامل ماموریت و حمله کردن به تعداد زیادی از اهداف، یک عملیات محدود بوده است. تلاش زیادی شده بود که هیچ یک از سربازان روسی یا واحدهای روسی مورد هدف قرار نگیرد و حتی گزارش‌هایی منتشر شد که نشان می‌داد آمریکا در مذاکره نزدیک با کرملین این حمله را انجام داده است.»

در این گزارش گفته شده روسیه نه تنها متحد سوریه است بلکه متحد ایران هم هست. این به معنای اتحاد روسیه با حزب الله لبنان و ارتش سوریه است. جنگ سوریه به شدت ادامه‌دار شده و به نظر می‌رسد عربستان سعودی با استفاده نیروهای معارض علیه نیروهای مورد حمایت ایران و متحدان لبنانی ایران یعنی حزب الله عمل می‌کنند. 

این رسانه نوشت: « سوریه یک کشور مسلمان علوی است. برخلاف سعودی‌ها که به وهابیت بنیادگرا اعتقاد دارند. ایدئولوژی وهابیت شبیه به القاعده و داعش است. وهابیت باوری است که جهادگرایی سلفی که به دنبال ادعای تاسیس خلافت اسلامی است از آن نشات گرفته است.»

اکسپرس انگلیس با تکرار ادعای حمله شیمیایی به شهر دوما در حومه دمشق نوشت: « عربستان سعودی از شورشیان معارضی که کنترل شهر دوما را در زمان حمله شیمیایی در دست داشتند حمایت می‌کند. ایران و عربستان هر کدام یکی از طرف‌های مخاصمه را در سوریه و یمن مورد حمایت خود قرار داده‌اند. بریتانیا هم  عربستان سعودی را با فروش بمب بشکه‌ای و دیگر سلاح‌ها مورد حمایت قرار داده است؛ سلاح‌هایی که وقتی توسط روسیه در حلب مورد استفاده قرار گرفت به شدت به آن انتقاد شد.»

این رسانه بریتانیایی نوشت: « عربستان سعودی اخیرا بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن حق موجودیت اسرائیل را به رسمیت شناخت. این خبر بعد از حملات هوایی اسرائیل به پایگاه‌های نظامی سوریه که ایرانی‌ها در آن مستقر بودند، منتشر شد.»

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *