انتخاب رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در شورایعالی انقلاب فرهنگی

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی محمدرضا مخبردزفولی پس از پایان هشتصد و دهمین جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی  در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دستور اول این جلسه انتخاب رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بود که با رای اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی آیت‌الله رشاد مجددا به عنوان رئیس این پژوهشگاه انتخاب شد.

وی همچنین با اشاره به ادامه بررسی گزارش چالش‌های حوزه صنعت چاپ و نشر و موضوع کتابخوانی توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: میزان چاپ کتاب و آثار مکتوب پس از پیروزی انقلاب رشد قابل توجهی داشته است و در سال گذشته ۹۹ هزار عنوان کتاب چاپ و تجدید چاپ شدند.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه بر اساس گزارش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوع نرخ مطالعه در ایران غیرقابل قبول است، گفت: بر اساس این گزارش میزان مطالعه در هفته ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه اعلام شد که در تعداد قابل توجهی از کشورها این نرخ بین ۳ تا ۶ ساعت است.

وی افزود: باید در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی در کشور فعالیت بیشتر کرد و نهادهای مردمی و دستگاه‌های تبلیغی و ترویجی کشور برنامه‌ریزی جدی‌تری در این زمینه داشته باشند.

 مخبر دزفولی گفت: در جمع بندی مقرر شد که این موضوع به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود و به هر شکل ممکن با مشوق‌های مادی و معنوی و ایجاد فضای رقابتی جذاب و پرهیجان امر کتابخوانی در جامعه تبلیغ شود.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: قرار شد طرح پیشنهادی در این زمینه توسط وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی با مشارکت دستگاه‌های مرتبط، پدیدآورندگان آثار مختلف و ناشرین ارائه شود.

وی افزود: برای کتاب‌های پرجاذبه که با اقبال عمومی مواجه شده است نیز مقرر شد کارهای تبلیغی برای معرفی بهتر و بیشتر انجام شود.

مخبر دزفولی با اشاره به اهمیت موضوع کتابخوانی در مدارس گفت: با همکاری وزارت آموزش و پرورش قرار شد این کار جزو برنامه‌های دانش‌آموزان گنجانده شود.

وی اضافه کرد: همچنین صدا و سیما نیز موظف  شد علی‌رغم فعالیت‌هایی که داشته با تلاش بیشتر برنامه‌های گسترده‌تر و در شبکه‌های متنوع، موضوع کتابخوانی و معرفی کتاب را به صورت مستقیم و غیرمستقیم در دستورکار خود قرار دهد. 

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد، ناشران، پیگیری تصویب لایحه حمایت معنوی در مجلس شورای اسلامی از دیگر موارد مورد توجه در جلسه بود.

وی گفت: در نهایت مقرر شد دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی با مشارکت دست اندرکاران این حوزه مشکلات دیگری که در جلسه مورد توجه قرار گرفت را بررسی کرده و پیشنهادهای عملیاتی گسترش فرهنگ کتابخوانی را برای تصویب به شورایعالی انقلاب فرهنگی ارائه کند.

مخبر دزفولی همچنین از تاکید اعضای جلسه بر به روز رسانی شاخص‌های سنجش میزان سرانه مطالعه با توجه به در نظر گرفتن روش‌های جدید مانند مطالعه با رایانه و تلفن همراه و… توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ارائه گزارش بعدی با توجه به شاخص‌های جدید خبر داد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم نیوز

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *