استانها/ زلزله

رییس شبکه شتاب‌نگاری کشور با اشاره به جزئیات زلزله امشب سرپل ذهاب اعلام کرد: بر اساس داده‌های ایستگاه شتابنگار سرپل ذهاب این زلزله دارای شتاب بالایی بوده است.

اسماعیل فرزانگان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به زلزله ۵٫۱ ریشتر امشب سرپل ذهاب افزود: این زلزله از ایستگاه شتاب نگاری قصر شیرین به ثبت رسیده است که شتاب آن ۲۴ سانتی‌متر بر مجذور ثانیه بوده است.

وی با اشاره به اطلاعات ثبت شده در ایستگاه شتابنگاری سرپل ذهاب، خاطر نشان کرد: شتاب ثبت شده در این ایستگاه ۲۲۸ سانتی متر بر مجذور ثانیه است که نشان از شتاب بالای این زمین‌لرزه دارد.

رییس شبکه شتابنگاری کشور زلزله ۵٫۱ ریشتری امشب سر پل ذهاب را از پس لرزه‌های زلزله ۷٫۳ ریشتری آبان ماه دانست و ادامه داد: این زلزله جزو زلزله‌های متوسط به شمار می‌رود که در ایستگاه‌های سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصر شیرین به ثبت رسیده است.

فرزانگان با اشاره به اهمیت عمق زمین‌لرزه‌ها، اظهار کرد: هر چه عمق زلزله کم باشد و در ژرفای کمتری رخ دهد، اثر تخریبی احتمالی آن بیشتر خواهد بود و هر چه زلزله در عمق بیشتری رخ دهد، از احتمال تخریب آن کاسته خواهد شد.

وی با اشاره به عمق زمین‌لرزه‌های ایران، توضیح داد: زلزله‌های کم عمق تا ژرفای ۷۰ کیلومتر، زلزله‌های متوسط از ۷۰ کیلومتر تا ۳۰۰ کیلومتر و زلزله‌های عمیق از ۳۰۰ کیلومتر به پایین رخ می‌دهند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *