آلودگی نفتی سانچی احتمالا به سواحل ژاپن رسیده است

گزارش‌ها حاکی‌ است که توده انبوهی از نفت که گفته می‌شود به احتمال زیاد از نفتکش غرق‌شده ایرانی سانچی نشت کرده، هم‌اینک به سواحل جنوبی ژاپن رسیده‌ است.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، یک مقام گارد ساحلی ژاپن، امروز- جمعه-خبر داد که این توده بزرگ نفتی در حال حاضر به جزیره آمامی-اوشیما رسیده‌ است. این جزیره بخشی از یک رشته جزایر معروف به اوکیناوا است که به خاطر آب‌های پاک و سواحل دست نخورده خود معروف هستند.

به گفته وی، مقام‌ها هم‌اکنون در حال بررسی هستند که آیا این آلودگی نفتی مربوط به نفتکش سانچی است یا نه.

نفتکشی سانچی که ثبت‌شده در پاناما و تحت مدیریت ایران بود حدود سه هفته پیش غرق شد اما از آن زمان نگرانی‌ها نسبت به آسیب‌های این حادثه به محیط زیست همچنان ادامه دارد.

کشتی نفتکش سانچی که حامل نفت و میعانات گازی به مقصد کره‌جنوبی بود، روز ۱۶ دی با کشتی باری کریستال برخورد کرد و چند روز بعد در دریای شرق چین غرق شد.

این نفتکش ۱۳۶ هزار تن نفت و در حدود یک میلیون بشکه مایعات با خود حمل می‌کرد که بسیار سبک و بسیار قابل اشتغال هستند. بدنه سانچی پس از چندین انفجار آسیب جدی دید و غرق شد.

نفت‌کش سانچی گنجایشی حدود ۸۵ تُن داشت و بقایای آن در عمق ۱۱۵ متری قرار دارد. چین یک ربات زیردریایی برای بررسی وضعیت به زیر آب فرستاده‌است.

پس از این سانحه بیش از ۷۰ شناور در منطقه‌ای به وسعت ۳۳۰ کیلومتر مربع مشغول پاکسازی دریا از لکه‌های نفتی شدند.

مقام گارد ساحلی ژاپن که نام او ذکر نشده است، همچنین گفت که دفتر نخست‌وزیری ژاپن ناچار شده‌ است یگان ویژه‌ای را برای هماهنگی به منظور مقابله با این آلودگی در سواحل خود تشکیل دهد.

برای تعیین این که آیا این توده نفتی از سانچی نشات می‌گیرد یا خیر، مسئولان قصد دارند نمونه‌های برداشت‌شده از این توده را با نمونه‌های نفت نشتی از کشتی سانچی مقایسه کنند.

 

 

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *