آغاز دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری سیرالائون

دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری در سیرالائون امروز -شنبه- آغاز شد. این انتخابات به‌ دلیل اعتراض حزب حاکم این کشور به نتایج دور نخست به تاخیر افتاده بود.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، صندوق‌های اخذ رای دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری سیرلائون صبح امروز –شنبه- باز شدند. این انتخابات، پس از آن‌که دادگاهی صلاحیت دور نخست آن را زیر سوال برد، چند روز به تاخیر افتاده بود. 

بنا بر گزارش‌ها، رای‌گیری با آرامش در این کشور غرب آفریقا برگزار شد و میزان حضور مردم، در مقایسه با دور نخست که در تاریخ هفتم مارس برگزار شد، کمتر بود. گزارش‌ها از شدید بودن جو امنیتی در این کشور خبر دارد، گرچه بسیاری از خیابان‌ها به‌خاطر تعطیلات آخر هفته خلوت بود. 

برنده این انتخابات باید فرآیند بازسازی سیرلائون را پس از نابودی این کشور در اثر اپیدمی ابولا در سال‌های ۲۰۱۴-۲۰۱۶ ادامه دهد. در اثر این اپیدمی حدود هزار نفر در فری‌تاون، پایتخت این کشور، جان خود را از دست دادند. 

حزب مخالف «مردم سیرلائون» ۴۳ و سه دهم درصد و حزب حاکم «کنگره تمام مردم» ۴۲ و هفت دهم درصد از آرا را در دور نخست انتخابات به خود اختصاص داده‌اند بود. حزب مخالف «مردم سیرالائون» از سال ۲۰۰۷ به این سو نتوانسته قدرت را به‌دست گیرد. 

دور نهایی انتخابات بنا بود در روز سه‌شنبه برگزار شود، اما این تاریخ تا امروز به تاخیر افتاد. این تاخیر پس از آن پیش آمد که یکی از اعضای حزب حاکم ادعای تخلف‌هایی را در دور اول مطرح کرد و دادگاه حکمی اولیه برای تعلیق انتخابات صادر کرد. دادگاه عالی سیرالائون کمی بعد این حکم را ملغی کرد و کمیسیون انتخابات برای آماده‌سازی دور دوم انتخابات چند روز مهلت خواست. 

 

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *